Top prodejce Neckermann Top prodejce Fisher Certifikát Limes travel Dimplom Limes travel

Co vědět před cestou

VÝBĚR ZÁJEZDU

Z naší nabídky zájezdů si dle vašich preferencí a přání vyberte takovou dovolenou, která bude odpovídat všem vašim požadavkům a popřípadě požadavkům celé rodiny. Při výběru vám doporučujeme se lépe seznámit nejen s detaily o destinaci a letovisku, které jste zvolili, ale i se samotným hotelem. Srovnejte, zda hotel disponuje vším, co od něj vyžadujete, informujte se o jeho úrovni, umístění i ceně.  Dbejte také na dostatečnou informovanost o stravování a dostupnosti čisté pitné vody. Tím spíše, pokud jedete s malými dětmi.

Umístění hotelu vám může říct mnohé o tom, jak bude vaše dovolená probíhat. Pokud si vyberete ubytování v blízkosti centra města, čekejte, že bude v okolí hotelu více rušno ať už z večerní zábavy nebo z každodenního ruchu ulic. Výhodu má toto prostředí z pohledu blízkosti restaurací, barů, obchůdků, diskoték, ale i doktora nebo lékárny, kteří se vám v případě potřeby budou hodit. Hotely, které jsou umístěny v klidnější části, vám dopřejí více odpočinku, avšak většina jich pořádá animační programy, které končí kolem půlnoci. Budete-li s výběrem dovolené pečliví, určitě bude splňovat vaše představy.  Tím, že se budete včas a dostatečně informovat o všem, co vám není jasné, předejdete následným zbytečným problémům, které vám mohou dovolenou znepříjemnit. 

CESTOVNÍ DOKLADY

Je na místě si zkontrolovat cestovní pasy, které by měly být platné alespoň 6 měsíců po opuštění země. Pro cestování po Evropské unii vám bude stačit občanský průkaz.  Mějte na paměti, že děti musí mít vlastní pas.

KOUPĚ ZÁJEZDU

Je na každém z vás, jaký typ dovolené si zvolíte. Vyhlášené hotely bývají zamluveny již několik měsíců dopředu, ačkoliv se může stát, že se na poslední chvíli uvolní pár míst, která právě vy můžete využít za lepší, takzvanou last minute cenu. Slevu můžete získat také za first minute – tedy včasný nákup dovolené. Při včasném nákupu dovolené si můžete rozplánovat i ostatní aktivity a přizpůsobit je datu vaší dovolené. Navíc se můžete více a lépe seznámit s okolím hotelu, než kdybyste si vybrali zájezd a další den odlétali. Velkou výhodou je rezervace dovolené online, která vám ušetří spoustu času.  Před konečnou koupí si pozorně přečtěte cestovní smlouvu, zjistěte si vaše nároky a povinnosti.

TÝDEN PŘED ODLETEM

Zhruba v tento čas obdržíte pokyny na cestu, ze kterých se dozvíte veškeré podrobnosti o odletu. Čas odletu a příjezd na letiště jsou asi nejdůležitějšími informacemi. Pečlivě si také pročtěte, jaká je dovolená maximální hmotnost zavazadel a jakou formou si zabalit či do kterého zavazadla si uložit určité věci. Kosmetické lahvičky a tekutiny, které si chcete vzít na palubu letadla, musí mít max. 100 ml a dohromady max. 1 litr. Tekutiny doporučujeme přepravovat v zavazadle, které se odbaví. Většina leteckých společností povoluje váhu zavazadla maximálně 15 kg, kabinové zavazadlo může mít maximálně 5 kg a mít rozměry 55 x 45 x 25 cm. Bude-li vaše zavazadlo překračovat povolený hmotnostní limit, budete nuceni letecké společnosti doplatit nadbytečná kila.

S pokyny na cestu od cestovní kanceláře obdržíte také potvrzení letu, ubytovací voucher a potvrzení pojištění. Tyto dokumenty si překontrolujte, budete je předkládat při cestě tam i zpět  a při příjezdu na hotel na recepci.

I když je ještě brzy na balení zavazadel, určitě si nachystejte a nakupte důležité věci, jako jsou léky, opalovací krémy s odpovídajícím faktorem, Panthenol, opatřete si zámek na zavazadlo a potřebné „vychytávky“, které si myslíte, že se vám na dovolené budou hodit. Přemýšlet byste měli i nad oblečením, které si balíte na dovolenou. Každá země má svá pravidla a turisté musí tato pravidla ctít. Zjistěte si, jaké nároky má odlišná kultura v zemi, kam cestujete, abyste nemuseli čelit nepříjemným situacím.

DEN PŘED ODLETEM

Zkontrolujte si čas svého odletu a čas, ve který se máte dostavit na letiště. Společně s tím si ještě jednou překontrolujte, že máte všechny doklady a platný cestovní pas. Uzamkněte si zavazadlo a označte ho visačkou s vaším jménem a místem vašeho bydliště i adresou vašeho hotelu. Cennosti jako jsou peníze, šperky, kreditní karty či elektroniku nikdy neukládejte do zavazadel, která budou odbavena. Zavazadlo si můžete před odletem zabalit do průhledné folie, která zavazadlo ochrání před poškozením. Pro případ ztráty či zpoždění odbaveného zavazadla mějte u sebe v příručním zavazadle všechny potřebné věci.

DEN ODLETU

Odjezd na letiště si naplánujte tak, abyste měli časovou rezervu pro případ nečekaných komplikací. Obecně se doporučuje být na letišti 2 hodiny před odletem. Po příchodu na letiště z informační tabule zjistíte, na které přepážce bude váš let odbaven. Věnujte velkou pozornost číslu vašeho letu, mnohdy se stává, že do stejné destinace letí ve stejný čas více letadel. Na přepážce se prokážete pasem (děti musí mít svůj pas), odevzdáte svá zavazadla a obdržíte palubní lístky společně s potvrzením o odevzdání zavazadla. Všechny doklady si pečlivě uschovejte a mějte je stále po ruce. Nyní se můžete přesunout k první pasové kontrole, kde vám bude i zkontrolována letenka a palubní lístek. V tranzitním prostoru si čekání můžete zkrátit nákupy či občerstvením, hlídejte si však čas odletu, který zjistíte na informačních tabulích společně s východem (tzv. gate), který je vašemu letu přidělen.  Čas odletu je uveden také na palubním lístku.